Hub Meeting BCN 2013 – Ortak Demeç

Hub Toplantısı boyunca yerel ölçekten global ölçeğe farklı topraklardaki direniş sürecini ( #SocialStrike ) senkronize etme ihtiyacını paylaştık. Bizler #15O (15 Ekim)’i farklı kişi ve grupları biraraya getirip, güçlendirerek finansal kapitalizme ve tasarruf politikalarına karşı harekete geçme sürecinin başlangıç tarihi olarak görüyoruz.

Bunu gerçekleştirebilmek için, #SocialStrike eylemleri dizayn etmekle kalmayıp, bu eylemlerin kimi ve neyi hedef aldığına açıklık getirmek zorunludur. Dahası, bir adım ileri gitme riskini almanın ve alışılagelmiş eylemlerin ve işçi grevlerinin ötesine giderek daha kapsayıcı ve etkili biçimde kapitalist ekonomik sisteme ket vuracak mücadele biçimlerinin neden kayda değer olduğu bu süreçte vurgulanmalıdır. Dengeleri ve çağdaş üretim ilişkilerini değiştirmeye odaklı, refah dağılımına yeni alternatifler sunan ve temel gelirin evrenselleşmesini talep eden bir sosyal mücadeleye ihtiyaç vardır.

Hub Toplantısı’na katılan kişi ve gruplar olarak, 15 Ekim’den bir hafta önce başlayıp, bu tarihi #SocialStrike sürecini sunarak, kitlelere yayacak genel bir test olarak gören ortak bir stratejide uzlaştık. Bunun yanında, her bir yerin kendine özgü dinamiklerine sadık kalarak farklı mekanlarda, simultane olarak uygulanabilecek bir eylem pratikleri kataloğu da geliştirdik.

Eylemlerin gücü, büyüklüğüne değil, dağılım ve koordinasyon faktörlerine dayanacaktır. Bu nedenle, eylemlerin etkililiği bizlerin koordinasyon ve senkronizasyon kapasitesine dayanmaktadır. Bizler, finansal kapitalizm ve tasarruf politikalarına karşı düzenlenen #19O(19 Ekim) küresel eylemini de bağımsız koordinasyon ağımızı geliştirerek, ileriye götürecek önemli bir adım olarak görüyoruz.

Sevgilerimizle,

Hub Meeting 2013

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s